Pokud uvažujete o rozběhnutí vlastního webového projektu, budete k němu potřebovat kvalitní webhostingovou službu. Výběr webhostingu nepodceňte, protože se od něj do velké míry bude odvíjet úspěšnost vašeho projektu. – V tomto článku se dozvíte nejdůležitější informace, rady a tipy k výběru nejvhodnější webhostingové služby. – V současné době je poskytovatelů webhostingových služeb mnoho, ale jejich kvalita zdaleka nedosahuje stejné úrovně a úplný laik se v jejich nabídce jen velmi těžko zorientuje. V článku proto také najdete odkazy na konkrétní kvalitní a prověřené webhostingy s dlouhou dobou působení na českém internetu, s nimiž mám já i moji klienti dobré zkušenosti.
Proč potřebujete webhosting?
Webhostingová služba řeší pronájem prostoru pro WWW stránky na internetu. Webhosting je nedílnou součástí vašich www stránek. Jedná se o úložiště dat, z nějž se spouští webové stránky. Na tomto úložišti se ukládá nejen veškerý obsah, který například přes redakční systém nahrajete, ale i e-maily. Aby se uživatelé internetu ke stránkám dostali, je kromě webhostingu zapotřebí i služba registrace a prodlužování domény (např. s názvem společnosti, zkratka, …). Alternativně lze využít domény III. řádu zdarma, například vasejmeno.poskytovatel.cz, ale pro komerční projekty je toto řešení naprosto nevhodné.
Podle čeho se při výběhu hostingu řídit?
Již jsem uvedl, že výběr vhodného webhostingu patří k jednomu z klíčových aspektů pro úspěch celého webu. Které parametry a služby si při výběru hlídat a jaké otázky si klást?
Verze serverů a používané technologie. Nabízí poskytovatel webhostingu vždy nejnovější verzi PHP serveru nebo „zamrzl“ v dobách prehistorického PHP 5.3? Lze si případně vybrat z několika dostupných verzí? Dávejte si pozor i na to, zda nejsou při přechodu na vyšší verzi PHP nutné složité zásahy, přesouvání dat ze serveru na server ze strany technické podpory (v horším případě zcela z vaší strany). Moderní poskytovatelé nabízí přechod na jedno kliknutí z administrace hostingu. Jak jednoduché / složité, je vystavit a udržovat bezplatný Let’s Encrypt certifikát pro běh webu na https://? Někteří poskytovatelé hostingu nabízí tuto službu v rámci speciálního balíčku, jiní ji nabízejí v ceně hostingu. Každopádně před registrací webhostingu si podporu SSL certifikátů zjistěte, je to dnes naprostý standard a každý nový web by na něm měl běžet. Je k dispozici http2? Případně další fičury, které pozitivně ovlivňují rychlost webu? Pokud chcete rozběhnout web na WordPressu, má poskytovatel webhostingu přímo deklarovanou kompatibilitu a podporu tohoto redakčního systému? Pokud ne, rychle od něj ruce pryč. Setkal jsem se nesčetněkrát s tím, že webhosting klienta nepodporoval ani naprosto základní věci pro bezproblémový běh webu. Automatické aktualizace či další běžné funkce WordPressu pak na takovém stroji nemusejí vůbec fungovat. Většina poskytovatelů webhostingu nabízí standardní skriptovací technologie PHP, ASP, ASP.NET, JSP aj., z databází jde především o MySQL, PostgreSQL a MS SQL. Pro prezentace založené na redakčních systémech jako je WordPress požadujte operační systém serveru Linux, podporu PHP a MySQL, zapnutý mod_rewrite a php_memory_limit minimálně 128 MB.
Kompromis mezi cenou a výkonem. Budete mít velký web pro tisíce návštěvníků denně nebo bude určen spíše pro jednotky? Chcete provozovat jen 1 web na 1 doméně, nebo v budoucnu plánujete rozjet více projektů? Pro malou mikrostránku je zbytečné objednávat robustní VPS multihosting. Naopak pro projekt, kde počítáte s několika tisíci návštěvami denně, budete potřebovat mnohem větší výkon a za hosting si připlatíte. V případě vyšších nároků na rychlost, spolehlivost, na množství podporovaných služeb a technologií je dalším krokem serverhosting, kdy je zákazníkovi pronajímán celý server (případně další alternativy). Je důležité zhodnotit, které výkonnostní parametry jsou pro váš projekt skutečně potřebné. Pokud váháte, obraťte se na mě, s výběrem nejvhodnějšího webhostingu vám rád poradím.
Služby poskytovatele webhostingu. Má webhosting pružnou a schopnou technickou podporu? Zpracovanou online nápovědu? Promyšlenou a intuitivní administraci hostingu? Hlavně podle technické podpory poznáte dobrý webhosting. Jako zákazník byste měli mít možnost v případě technických problémů či dotazů kontaktovat poskytovatele webhostingu prostřednictvím telefonu, e-mailu, online chatu apod. Technická podpora může být omezena pouze na pracovní dny, někteří poskytovatelé nabízí dokonce nonstop podporu.
E-mailové služby. Jakou kapacitu mohou vaše schránky mít? Jak je to s ochranou proti spamu? Pokročilými nástroji pro e-mailing? Součástí kvalitních webhostingových služeb by měly být také e-mailové schránky s antispamovými a antivirovými filtry, stahování pošty do poštovního klienta protokolem POP3, IMAP a odesílání pošty protokolem SMTP.
Kolik webhosting stojí?
Vzhledem ke konkurenci drží poskytovatelé webhostingu své ceny na podobné úrovni. Příliš nízká cena vás může varovat, abyste se na parametry webhostingu zaměřili více. Mnohdy zjistíte, že má tato cena mnohá ale: omezený prostor či přenos dat, nedostupnost technické podpory apod. Proto doporučuji si vybírat ideálně hostingy s dlouholetou tradicí a pozitivními ohlasy od zákazníků.
Jak registrovat webhosting?
Pokud jste si již vybrali vhodný webhosting, není nic jednoduššího, než samotná registrace. Registrace webhostingu probíhá na webových stránkách jednotlivých poskytovatelů a pomocí průvodce registrací si lze webhosting zakoupit. Většinou si můžete vybrat mezi několika variantami (podle dostupného prostoru, počtu domén 2. řádu apod.). A samozřejmě provést registraci vhodné domény druhého řádu, to vše na stránkách dané webhostingové firmy.
Zde nabízím rozcestník na poskytovatele webhostingových služeb, kteří disponují technologiemi s dostatečnou výkonností pro webové stránky s redakčním systémem WordPress, ale i jinými. Tyto poskytovatele vzhledem k mým dobrým zkušenostem při práci s nimi vám doporučuji:
Více o poskytovatelích webhostingu (poslední kontrola cen a parametrů: 11. 5. 2020):
Webglobe
Webhosting Webglobe doporučuji všem zákazníkům, kteří chtějí provozovat více webů a využívat některý z redakčních systémů, například WordPress. Můžete si vybrat z několika tarifů od těch úplně nejzákladnějších virtuálních serverů po velmi výkonné servery, které zvládnou provoz i několik stovek webů. Více informací o jednotlivých tarifech naleznete v tabulce níže.